Transport specjalistyczny – pomysł na własny biznes

Transport specjalistyczny – pomysł na własny biznes

15 lutego, 2021 0 przez Jak-zarabiac.pl

Wiele osób decyduje się na założenie firmy samemu lub ze wspólnikiem, nie chcąc pracować na czyjś rachunek, wykonywać czyichś poleceń bez prawa do własnej opinii i co dzień spędzać ośmiu godzin w niesprzyjającej atmosferze. Własna firma jak najbardziej może osiągnąć sukces. Warunkiem powodzenia przedsięwzięcia jest jednak znalezienie na rynku niszy i/lub przygotowanie oferty atrakcyjniejszej niż konkurencja.

Jednym z dobrych pomysłów na własny biznes jest bez wątpienia założenie firmy transportowej. Ale nie takiej zwykłej, przewożącej standardowe towary. Chodzi o firmę specjalistyczną, trudniącą się przewozem ładunków nietypowych.

Przeciętny obywatel nie zdaje sobie z tego sprawy, ale popyt na tego usługi jest bardzo duży. Pojęcie „ładunki nietypowe” jest bowiem bardzo szerokie i obejmuje na przykład wszelakiego rodzaju maszyny i urządzenia, konstrukcje, materiały budowlane i wiele innych. „Nietypowość” polega przede wszystkim na tym, że ładunki te mają bardzo dużą masę i rozmiary, a także nieregularne kształty.

Żeby przewozić zwykłe ładunki, nie trzeba specjalnych umiejętności i wyposażenia, wystarczy prawo jazdy i odpowiedni samochód. W przypadku większych i cięższych towarów potrzebne są nie tylko uprawnienia i sprzęt, ale także doświadczenie. Jest ono niezbędne, by taki ładunek odpowiednio załadować i zabezpieczyć, a po dostarczeniu – rozładować. Jeśli chodzi o sprzęt, najczęściej wykorzystywane są samochody ciężarowe wyposażone w HDS (hydrauliczny dźwig samochodowy) oraz niskopodwoziowe platformy.

Transport specjalistyczny wiąże się często także z koniecznością uzyskania stosownych zezwoleń. Tak jest w przypadku przewozu ładunków, które wraz z transportującym samochodem ważą lub mierzą więcej niż dopuszcza to prawo. Wtedy transport kwalifikowany jest jako ponadnormatywny.

Czy warto zatem podjąć ten rodzaj działalności? Zdecydowanie tak, gdyż popyt na tego rodzaju usługi niemal na pewno nie wygaśnie. Można na przykład wyspecjalizować się w transporcie materiałów budowlanych, a przecież zawsze będzie coś budowane. No i rzecz jasna usługi takie są dosyć kosztowne, więc to całkiem dochodowy biznes.

Więcej na ten temat tutaj: transport materiałów budowlanych Kraków

Mężczyzna zdjęcie utworzone przez aleksandarlittlewolf – pl.freepik.com